Gry i Konsole

Gry na konsole – Konsole PlayStation, Xbox, Nintendo – Akcesoria i dodatki do konsol – Gry na PC

Poradniki dla graczy

Jaki kabel HDMI wybrać? Poradnik zakupowy

HDMI to nic innego jak technologia High-Definition Multimedia Interface. Dokładniej rzecz ujmując jest to swoisty interfejs, dzięki któremu możliwie jest przesyłanie treści video przy zachowaniu ich wysokiej rozdzielczości. Jaki więc kabel HDMI powinniśmy wybrać?


Kabel HDMI – podstawowe informacje

Kabel HDMI wykorzystuje technologię TMDS, której używa do transmisji danych. Dzięki niej jest zapewniona optymalna przepustowość i możliwy jest dwukierunkowy przepływ danych. Zwykle możemy go nabyć w najpopularniejszym standardzie 2.0. Kable HDMI są wykorzystywane głównie do przesyłania danych w telewizorach i komputerach, ale równie dobrze i w konsolach.

Obecnie, uważa się, że to długość kabla wpływa w znacznym stopniu na jakość obrazu przesyłanego za jego pośrednictwem. Warto podkreślić, że taka możliwość istnieje, jednak spadki jakości są zauważalne jedynie podczas zakupu kabla dłuższego niż 15 metrów.

Kable HDMI i wersja ich przewodu

Każdy z nas dobrze wie, jak wygląda kabel HDMI. Wobec tego ich rozróżnienie może wydawać się niejasne. Niemniej jednak z pozoru prosty wybór kabla HDMI może okazać się znacznie trudniejszy, jeśli nie dobierzemy odpowiedniej wersji przewodu.

Zwykle wersja przewodu jest oznaczana cyframi od 1.0 do 2.0 i służy ona głównie do opisu standardu w jakim wykonane zostało gniazdo HDMI w urządzeniach. Najwyższy dostępny na rynku standard to obecnie wersja 2.0, a jest tak z tego powodu, że każdy z kabli HDMI jest wstecznie kompatybilny. Wybierając więc kabel HDMI, w przypadku kiedy mamy urządzenie ze standardem 1.4, nie musimy dokupywać przewodu w tej samej wersji. Śmiało można wykorzystać wersję przewodu 2.0 i cieszyć się wysoką rozdzielczością i głębią koloru.

Powiązania gamingowe:  Kable HDMI - Ranking TOP10 kabli HDMI

Polecane kable HDMI do sprawnej komunikacji w dziale Komputery:


Polecane rankingi kabli i przewodów HDMI:


Rodzaje kabli HDMI ze względu na wersję standardu

Jeśli chcemy kupić idealny kabel HDMI to poza zwróceniem uwagi na wersję przewodu, koniecznie należy wziąć pod uwagę również wersję standardu. Okazuje się, że parametr ten definiuje to z jakich funkcji urządzenia będziemy mogli skorzystać.

Powiązania gamingowe:  Jakie biurko dla gracza wybrać? Poradnik zakupowy

Obecnie na rynku dostępne są kable HDMI w następujących standardach:

  • Standard HDMI Cable – 720p,
  • Standard HDMI Cable with Ethernet – 720p, a także Ethernet,
  • High Speed HDMI Cable – 4K, 3D, Deep Color,
  • High Speed HDMI Cable with Ethernet – 4K, 3D, Deep Color a także Ethernet,
  • Premium High Speed HDMI Cable – 4K, HDR, 3D oraz Deep Color;
  • Premium High Speed HDMI Cable with Ethernet – 4K, HDR, 3D, Deep Color a także Ethernet.

Jaki kabel HDMI wybrać?

Każdy kabel HDMI może się nieznacznie różnić, ze względu na urządzenie do którego ma zostać dobrany. Niemniej jednak wybierając przewód należy koniecznie zwrócić uwagę na:

  • kabel HDMI do telewizora – musi być koniecznie długi, co najmniej kilkumetrowy, gdyż ma on nam zapewnić przede wszystkim odpowiednio duże pole do manewrowania w przypadku podłączania innych urządzeń. Warto także postawić na kabel obsługujący standardy 4K, by zapewnić sobie najwyższą jakość obrazu.
  • kabel HDMI do monitora – również istotna jest jego długość, ale także i jakość. Wówczas koniecznie zwróćmy uwagę czy nasz monitor obsługuje obrazy w dużych rozdzielczościach, a następnie dopasujmy do tego wersję standardu przewodu. Warto także skusić się na kabel z trwałą końcówką wykonaną z z 24 karatowego złota.
  • kabel HDMI do telefonu – dzięki niemu z łatwością połączymy smartfon z telewizorem czy także monitorem. Niezbędny będzie więc przewód micro HDMI najlepiej w standardzie High Speed, a także z Ethernet.
Powiązania gamingowe:  Jakie akcesoria do konsoli wybrać? Poradnik zakupowy

Polecane rankingi kabli i przewodów HDMI:


Polecane kable HDMI do sprawnej komunikacji w dziale Sprzęt RTV:


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *